FAS u dorosłych

FAS u dorosłych

Zespół Alkoholowy FAS (Fetal Alcohol Syndrome) rozwija się na skutek ekspozycji płodu na alkohol podczas ciąży. Schorzenie to głównie kojarzone jest z dziećmi, lecz z racji, że FAS jest nieuleczalne, ze skutkami choroby walczy się całe życie. Czy FAS u dorosłych wygląda inaczej niż u dzieci? Czy chorzy są w stanie samodzielnie funkcjonować? Odpowiadamy!

Objawy FAS u dorosłych

Problemy neurologiczne

Dorośli z FAS mogą wykazywać problemy z pamięcią, koncentracją oraz rozwiązywaniem problemów. Trudności w uczeniu się nowych rzeczy i organizacji zadań mogą utrudnić osobie chorej życie zawodowe, lub całkowicie je z niego wykluczyć.

Problemy emocjonalne i zachowania

Największym problemem osób z FAS jest impulsywność i trudności z regulacją emocji, które prowadzą do zachowań wybuchowych i agresywnych. Z tego, FAS u dorosłych może prowadzić do wykluczenia społecznego i barierami w nawiązywaniu orazu utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. 

Dysfunkcje poznawcze

Zdolność do przetwarzania informacji oraz logicznego myślenia może być osłabiona, co sprawia, że dorośli z FAS częściej mają problemy z przestrzeganiem zasad lub podejmowaniem właściwych decyzji.

Problemy zdrowotne

W wielu przypadkach, osoby z FAS cierpią na choroby serca, problemy ze wzrokiem i słuchem oraz słabszą odporność.

Diagnoza osób dorosłych z FAS

Im wcześniej zdiagnozuje się FAS, tym lepiej, Diagnostyka FAS u dorosłych jest trudniejsza niż w przypadku dzieci, ponieważ wiele objawów może być mylona z innymi zaburzeniami, np. psychiatrycznymi. Objawy FAS są u jednych widoczne “gołym okiem”, a u drugich – niekoniecznie, ze względu na rozmaite nasilenie choroby. Diagnostyka dorosłych z chorobą FAS wymaga konsultacji ze specjalistami oraz testów, które albo potwierdzą, albo odrzucą podejrzenie wystąpienia syndromu alkoholowego. Lekarze oprócz testów, analizują całą historię medyczną pacjenta i – jeśli to możliwe – dane dotyczące okresu prenatalnego. 

Wpływ FAS na dorosłe życie

Dorosłe osoby z FAS napotykają na wiele trudności w życiu codziennym, które wynikają z ich zaburzeń neurologicznych i problemów z funkcjonowaniem społecznym. Obszary, które mogą sprawić najwięcej trudności to praca, relacje interpersonalne, problemy finansowe oraz samodzielność. 

Praca

Trudności z koncentracją, pamięcią i zarządzaniem czasem sprawiają, że znalezienie i utrzymanie stałej pracy może być dla nich wyzwaniem. Osoby te mogą potrzebować stanowisk pracy wymagających mniej złożonych zadań lub elastycznego harmonogramu.

Relacje interpersonalne

Problemy z rozumieniem norm społecznych i regulacją emocji sprawiają, że osoby z FAS często mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu trwałych relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Problemy finansowe i prawne

Dorosłe osoby z FAS mogą mieć problemy z zarządzaniem finansami, co może prowadzić do długów lub kłopotów finansowych. Dodatkowo ich impulsywność i trudności w podejmowaniu decyzji mogą powodować konflikty z prawem.

Samodzielność

Wielu dorosłych z FAS potrzebuje wsparcia, aby móc samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. Wsparcie opiekunów, terapeutyczne oraz zasiłki mogą stanowić niezbędną pomoc dla tych osób.

Terapia dla dorosłych z FAS

FAS jest chorobą nieuleczalną, lecz podjęcie terapii może pomóc z niektórymi objawami. Terapia FAS u dorosłych może przybierać różne formy, w zależności od stopnia objawów. Najczęściej wykorzystuje się terapię behawioralną, psychologiczną, rehabilitację i fachowe wsparcie opiekunów. 

Podsumowując, życie z FAS nie jest łatwe, ale dzięki diagnozie i terapii można poprawić komfort osoby zmagającej się z zaburzeniem. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące FAS u dorosłych czy u dzieci, zapraszamy do kontaktu.